www.emeklilikhaber.com

SSK VE BAĞ-KUR EMEKLİLİK - Yeni Haberler

BÜYÜK HİZMET

Yeni SSK ve Bağ-kur Gelişmelerinden Anında Haberdar Olmak İstiyorsanız E-posta Adresinizi Ekleyin

Abone Olduktan Sonra Üyeliğinizi Onaylamayı Unutmayın

<$BlPazar>

<$BlSSK Emeklisi Sağlıkta Üvey Evlat mı? Mevcut Yasaya Göre Evet. Ama Gelecek Ne Getirir Bilinmez.
Selim EROL

selimerol@bugun.com.tr


SSK emeklisiyim. Sağ kulağım 67 db. sol kulağım 65 db. duymuyor. %80 sol kulak arkasına digital işitme cihazı için sağlık kurulu raporu aldım. Ancak cihazı alamıyorum. Emekli Sandığına tabi olsaydın fark ödemezdin. SSK’ lı olduğun için 250.-YTL. nin üzeri olan 550.-YTL. yi cebinden ödeyeceksin diyorlar. Cihaza fark verirsem bir ay aç kalırım. Çaresiz kaldım...
--------------------------------------------------------------------------------


SSK Emeklisi Sağlıkta Üvey Evlat mı?

SSK emeklisiyim. Sağ kulağım 67 db. sol kulağım 65 db. duymuyor. %80 sol kulak arkasına digital işitme cihazı için sağlık kurulu raporu aldım. Ancak cihazı alamıyorum. Emekli Sandığına tabi olsaydın fark ödemezdin. SSK’ lı olduğun için 250.-YTL. nin üzeri olan 550.-YTL. yi cebinden ödeyeceksin diyorlar. Cihaza fark verirsem bir ay aç kalırım. Çaresiz kaldım selamlar.(Feridun KANKURDAN-ÇORUM)

Sayın KANKURDAN, 19 Eylül tarihli yazımda Sağlıkta tek çatı döneminin başladığını, artık SSK, Bağ-Kur, Emekli Sandığı farklılıklarının 15.06.2007 tarihi itibariyle yayımlanan SGK Sağlık Uygulama Tebliği ile ortadan kalktığını ve sağlık hizmetlerinde herkesin eşit olduğunu yazmıştım. Artık sizde SGK kapsamında sayıldığınıza göre Sağlık kurulu raporunuz ile her bir kulak için verilecek işitme cihazınıza, kalıp ve 6 adet şarjlı pil dahil 800.- YTL bedel ödenecek. Dolayısıyla fark ödemeden cihazınızı gönül rahatlığıyla alabileceksiniz.
Ayrıca diğer tedaviler için ödenecek miktarları da kısaca belirtmekte fayda var. Buna göre;
-Tüp bebek tedavisinde, kadının 40 yaşını aşmamış olması şartı ile en fazla 3 uygulamanın bedeli, SGK tarafından karşılanacak. Kadının yaşının 38'in üzerinde olması halinde doğrudan tüp bebek tedavisine başlanabilecek.
-Organ ve doku nakli tedavi giderlerinin karşılanması şartlarını da düzenleyen tebliğ uyarınca, ilgili kişiye, ''yurt içi kemik iliği temini bedeli'' olarak 15.000.- YTL, ''yurt dışı kemik iliği ve kordon kanı getirme bedeli'' olarak da Amerika ve Avustralya için 3.000.- Avro, diğer ülkeler için 1.500.- Avro fatura karşılığı ödeme yapılabilecek.
-Gözlük camlarında her bir çerçeve için 40.- YTL ödenmeye devam edilecek.

--------------------------------------------------------------------------------

Mevcut Yasaya Göre Evet. Ama Gelecek Ne Getirir Bilinmez.
Kamu kuruluşunda 01.10.1987 tarihinde stajyer olarak işe başladım. SSK internet sitesinde işe başlangıç 1/10/1987 görünmekte. 11/02/1971 doğum tarihim. sigorta emekliliğine hak kazanabilmem için, kaç gün prim ödemem gerekiyor? Ayrıca gün sayısını tamamladığımda emeklilik sebebiyle işten ayrılır isem kıdem ve ihbar tazminatımı alabilir miyim? (Ahmet TUNÇ-ANKARA)
Sayın TUNÇ, Daha önceki yazılarımda da belirttiğim üzere, sigortalı hizmet cetvelinde yer alan 01.10.1987 tarihi sigortalılık başlangıcınızdır. 25 yıl, 5375 gün ve 50 yaş şartını tamamlarsanız emekli olabilirsiniz. Yıl ve prim şartını doldurup yaşı bekler hale gelen sigortalıların kendi istekleriyle işten ayrılmaları halinde ihbar tazminatı alamamakla birlikte Kıdem Tazminatı alabilmelerine imkan tanınmıştır. Ancak siz en iyi ihtimalle bu hakka 2012 yılında kavuşacağınız için o zamana kadar bu uygulama devam eder mi? Bilinmez…

--------------------------------------------------------------------------------

Askerlik Borçlanması Sigortalı Başlangıcını Geriye Götürür mü?
15.11.1961 doğumluyum. SSK başlangıcım 24.12.1984. Halen çalışmaktayım.Yaklaşık 7500 prim gün ödemem var. 1981 yılında askere gittim. Askerlik borçlanmasını 2000 yılında 20 ay olarak ödedim.Gün ay yıl olarak ne zaman emekli olabilirim? (Fuat ÖZDEN – İSTANBUL)

Sayın ÖZDEN, Askerliğinizi sigortalı olmadan önce yapmış olmanız nedeniyle sigortalı başlangıç tarihiniz 506 sayılı Yasanın 60 ncı maddesinin F bendinin 4 ncü fıkrası uyarınca 20 ay geriye gider ve 24.04.1983 tarihi olur. 25 yıl, 5150 gün ve 47 yaş şartına tabisiniz. Yıl şartını daha önce tamamlıyor olmanız nedeniyle yaş şartını dolduracağınız 15.11.2008 tarihi itibariyle emekli olabilirsiniz.

-Sorularınız için faks ve e-postalarınızı bekliyoruz. Sağlıcakla ve sosyal güvenlikle kalın…

<$I10 Yorum4>